חיפוש
  • Efrat Engel

הבטחנו זה לזו - הפרת הבטחת נישואין

לפני כמה ימים פורסמה במדורי הרכילות ידיעה על זמר מפורסם שנפרד מבת זוגו זמן קצר אחרי שהוא הציע לה נישואין.

הצעת הנישואין נעשתה בנוכחות קרובי משפחה, חברים ואפילו אמצעי התקשורת. הרשת געשה בעקבות הצעת הנישואין וגם בעקבות הפרידה וביטול הנישואין.

במקרה הזה כך פורסם, בני הזוג, שניהם יחד החליטו להיפרד ולבטל את הנישואין.


אבל מה קורה כשההחלטה היא חד צדדית, של אחד מבני הזוג? האם יש משמעות משפטית להפרת הבטחת נישואין? התשובה היא כן!


הבטחת נישואין הוכרה בישראל כחוזה מחייב, ולכן הפרת ההבטחה יכולה לחייב את המפר בתשלום פיצויים.

בתי המשפט בישראל לא אוהבים תביעות בגין הפרת הבטחת נישואין. למרות שבתביעות מהסוג הזה לא מבקשים מבית המשפט לאכוף את ההבטחה, את ההתחייבות להינשא, עצם הגשת התביעה מעוררת חלחלה, שכן ישנה תחושה שהצד הנפגע מבקש מבית המשפט להעניש את מי שהבטיח ולא קיים, והרי נישואין (לרוב) מבוססים על רגש אהבה, על חיבור, על רצון לחיות את החיים ביחד.


כמובן שזה לא המצב. תפקידו של בית המשפט הוא לא להעניש את מי שהבטיח ולא קיים בגלל שהוא לא אוהב/ת יותר, אלא לפסוק פיצוי למי שנגרם לו נזק אמיתי וממשי בעקבות הפרת ההבטחה להינשא.

בתי המשפט בודקים ובוחנים כל מקרה לגופו. על התובע/ת להוכיח לבית המשפט שאכן הייתה הבטחה להינשא. מדובר בנטל הוכחה לא פשוט, (לא מספיק להגיד הוא/היא הבטיחו לי) שרק לאחר שהתובע/ת יעמדו בנטל הזה- בית המשפט יכול לפסוק פיצוי כספי בגין:

· הוצאות שהיו או נגרמו לתובע/ת בעקבות הביטול: למשל אם נקנתה שמלת כלה, חליפת חתן, טבעות, הזמנות, מקדמה לאולם וכו' ששולמו מכיסו של הנפגע/ת.

· פגיעה באפשרות להינשא וללדת ילדים: במקרים בהם מערכת היחסים הייתה ארוכת שנים מגיל מאוד צעיר ועד לגיל מאוחר יחסית, משך מערכת היחסים והיכולת של האישה ללדת בעתיד, נסיבות תלויות מגזר ועוד.

· עוגמת נפש, פגיעה בכבוד/בשמו/ה של הנפגע/ת.

במשך השנים ניתנו על ידי בתי המשפט פסקי דין בתביעות בגין הפרת הבטחת נישואין. בתי המשפט קבעו בין היתר שגם הבטחת נישואין שניתנה על ידי מי שהוא נשוי – היא בטחה מחייבת, סירוב לחתום על הסכם ממון לא מהווה תירוץ או סיבה להפרת הבטחת נישואין, מי ששינה את מצבו בעקבות הבטחת נישואין, כלומר התגרש/ה – זכאי לפיצוי ויש עוד פסקי דין רבים בנושא.


כמו כל סכסוך משפחתי, גם סכסוך בגין הפרת הבטחת נישואין אפשר, כדאי ורצוי לפתור מחוץ לכותלי בית המשפט. מדובר בסיטואציה מאוד רגישה ולא נעימה. גם כשיש סיבות טובות להפרת הבטחת הנישואין - קשה לשני בני הזוג הכיל את המצב, לא כל שכן להיאלץ או להיגרר לבית המשפט בעניין.

לחדר הגישור שלי הגיעו זוגות בעקבות הפרת הבטחת נישואין (אספר לכם בהזדמנות במסגרת סיפורים מחדר הגישור שלי שמתפרסמים גם כאן). הכל מאוד רגיש וכואב, וכדי שאפשר יהיה להתמקד בעיבוד הפרידה ובהחלמה – כדאי להגיע לכדי הסכמות במהירות ועם מינימום פגיעה נוספת וסבל.

אני כאן בשבילכם, להקשיב, לסייע ולעזור בגיבוש הסכמות.

סוף שבוע נפלא


7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול